Współczesna architektura w Polsce potrafi zaskakiwać. Nietypowe formy, kształty i bryły pojawiają się w różnych miastach i wzbogacającą tamtejsze krajobrazy. Takie obiekty szybko stają się popularnymi atrakcjami, bo charakterystyczne budowle są najczęściej siedzibą ważnych instytucji i miejsc użyteczności publicznej. Poniżej najciekawsze polskie budynki, które wybudowano na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Bardzo nowoczesny budynek został wybudowany w 2014 roku i stanowi obecnie symbol miasta. Nietypowy kształt przypominający wierzchołek góry lodowej robi nie lada wrażanie. Pomysł na taką koncepcję architektoniczną opracowano w studio Barozzi/Veiga z Barcelony. Warto dodać, że jest to jedyny polski obiekt, który otrzymał główną nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe w 2015 roku.
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Budynek, który jest jednocześnie pomnikiem i symbolem, gdyż zawiera wiele architektonicznych alegorii do historii Polaków i Żydów. Już samo wejście zapewnia niezwykłe wrażenie wejścia do innego wymiaru. Budynek powstał w 2013 roku i stanowi jedną z głównych współczesnych atrakcji Warszawy. Został zaprojektowany przez fińskich architektów pod kierownictwem Rainera Mahlamäkiego.
Budynek agencji reklamowej Yeti w Krakowie
Unikatowy kształt budynku robi wrażenie. Budynek ma obłą formę, która w ciągu dnia delikatnie komponują się z innymi budynkami w okolicy. Natomiast w nocy budynek zmienia się nie do poznania. Za sprawą specjalnej elewacji z m.in. poliwęglanu, podświetlony budynek prezentuje się niczym gigantyczny lampion.
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Pośród nowoczesnej zabudowany Krakowa wyróżnia się unikatowa bryła Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Budynek z zadaszonym ogrodem i wykończeniem z czerwonej płyty tworzy bardzo ciekawy kontrast. Pełne przestrzeni oraz światła centrum sztuki powstało w 2013 roku według projektu architektów z krakowskiej pracowni K3 Architekci.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu
Niezwykły budynek został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Obiekt nawiązuje do prehistorycznych koncepcji budowlanych, które na myśl przywodzą jaskinię. Nieregularny kształt kompleksu i kamienna elewacja sprawiają, że toruńskie centrum jest jedyne w swoim rodzaju.
Cricoteka w Krakowie
Dawny budynek elektrowni podgórskiej zmienił się nie do poznania za sprawą architektonicznej koncepcji pracowni IQ2 Konsorcjum. W 2014 roku ukończono renowację siedziby krakowskiego muzeum. Nowy, industrialny budynek został atrakcyjnie wkomponowany w zabytkowy obiekt elektrowni. Pokryty blachą kortenowską ma nawiązać do przemysłowej historii tej części miasta.