Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika mariacka, ze względu na imponującą wielkość, bogatą historię oraz ważną rolę, którą odgrywała w mieście, nazywana jest Koroną Gdańska. Kościół o kubaturze 155 000 metrów sześciennych i długości 102,2 metrów jest największą ceglaną budowlą sakralną w Europie.

Historia Bazyliki Mariackiej

Świątynię wznoszono przez 159 lat. Początek budowy datuje się na 25 marca 1343 roku, kiedy wkopano kamień węgielny. W miejscu obecnej ceglanej bazyliki znajdował się od 1243 roku prawdopodobnie kościół drewniany.
Budowa świątyni przeprowadzana była etapami, w których czasie powstawały kolejne części bazyliki. Pierwszy kościół obejmował miejsce dzisiejszego korpusu zachodniego. Zakończenie wszystkich prac miało miejsce 28 lipca 1502 roku.

Bryła Bazyliki Mariackiej

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny góruje nad miastem. W jego wnętrzu może znajdować się jednocześnie 2500 osób.

Wysokość sklepienia świątyni to 29 metrów. Sklepienie gwiaździste i kryształowe wspiera 26 filarów.
Na imponującą bryłę budynku składają się również 7 wież o wysokości 77,6 metra, z iglicami pokrytymi patyną. Wyższa jest dzwonnica z dwoma dachami i pomostem widokowym, wznosząca się na wysokość 82 metrów nad poziom morza, do której prowadzi 400 schodów.
W jej wnętrzu od 1972 roku znajdują się dwa dzwony, ważący 2,6 tony „Ave Maria” oraz „Gratia Dei” o wadze 8 ton.

Bryłę urozmaica również wybudowana przez króla Jana Sobieskiego barokowa Kaplica Królewska z trzema kopułami.

Do wnętrza kościoła dostać można się przez 7 bram, w tym bramę Szewską, na którą góruje tympanon ze sceną Zaśnięcia Marii. Zainteresowanie wzbudzają również 36 okna, które kształtem kierują się ku niebu. Znajdujący się we wschodniej części prezbiterium otwór okienny zdobiony jest witrażem.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej

Na szczególną uwagę zasługuje również wnętrze kościoła, gdzie znajdują się liczne dzieła sztuki.

Dębowy ołtarz główny, wykonany został w późnogotyckim stylu przez niemieckiego architekta Michela Schwarza, prezentuje Koronację Najświętszej Maryi Panny. Belka tęczowa Ukrzyżowania składa się z imponujących figur – figury przedstawiające Marię i Józefa osiągają wysokość 3 i pół metra, wysokość figury Chrystusa wynosi natomiast 4 i pół metra.

Do znanych zabytków należy również kopia tryptyku Sądu Ostatecznego Hans Memlinga z 1472 roku oraz zegar astronomiczny autorstwa Hansa Düringera, który powstawał w latach 1464-1470.

Gdy wybija południe, na tarczy zegara pojawiają się postacie biblijne oraz śmierć z kosą, które składają się na teatr wykonanych z drewna lipowego figur. Oprócz tego zegar składa się z kalendarium, otoczonego postaciami symbolizującymi czas, a także planetarium, z tarczą zegarową oraz dwoma mniejszymi tarczami, prezentującymi fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Obudowa zegara wykonana jest z dębu, jego wysokość wynosi natomiast 14 metrów.

W świątyni znajduje się również m.in. kamienna figura Pięknej Madonny Gdańskiej, rzeźby Salvator Mundi, Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Pieta.

Oprócz tego gotyckie wnętrze zdobią liczne średniowieczne i barokowe zabytki.

Dodaj komentarz