Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

Jeden z najsłynniejszych światowych kompozytorów i pianistów Fryderyk Chopin urodził się w urokliwym dworku w Żelazowej Woli 22 lutego albo 1 marca 1810 roku. Budynek mieści się niedaleko Warszawy i teraz jest udostępniony dla zwiedzających, nie tylko jako dziedzictwo Chopina, ale także perła architektury. Przyjrzymy się mu bliżej.

Dom urodzenia Fryderyka Chopina to dworek i park krajobrazowy nad rzeką Utratą, który zajmuje powierzchnię aż 7 hektarów.

Historia Żelazowej Woli i dworku

Wieś Żelazowa Wola powstała prawdopodobnie w 1579 roku. Natomiast na przełomie XVIII i XIX wieku na dworze zamieszkali Kacper i Ludwika Skarbkowie, którzy zatrudnili Mikołaja Chopina (ojca Fryderyka) jako guwernera ich dzieci. Mikołaj poślubił Justynę z Krzyżanowskich, która zajmowała się zarządzaniem dworkiem. Fryderyk urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli jako drugie dziecko Chopinów, a pół roku później cała rodzina przeniosła się do Warszawy

Mały Fryderyk jednak regularnie odwiedzał Skarbków, a podczas swoich wizyt dawał koncerty na fortepianie w ogrodzie.

W 1812 roku dwór spłonął, ale dwie oficyny ocalały. W jednej z nich znajduje się teraz muzeum – Dom urodzenia Fryderyka Chopina.

Latem 1830 roku kompozytor był w Żelazowej Woli po raz ostatni, a przez kolejne lata po samobójstwie Skarbka majątek przechodził z rąk do rąk. Podczas II wojny światowej urządzono tam szpital. Podczas wojennej zawieruchy zaginęło wiele cennych przedmiotów, np. fortepian koncertowy Chopina.

Obecnie dworek jest udostępniony dla zwiedzających i rocznie odwiedza go około 200 tys. gości.

Dworek w Żelazowej Woli w architekturze

Chopinowie mieszkali w oficynie i to ona jest domem urodzenia kompozytora. Był to niewielki, murowany budynek z dużymi oknami i spadzistym dachem. Był podzielony na siedem pomieszczeń. Co prawda nie jest znany pierwotny układ izb, ale symbolicznie oficynę podzielono na: pokój z kominkiem (w którym dawniej znajdowała się kuchnia), salonik muzyczny (pokój ojca), jadalnię, pokój matki, gdzie kompozytor się urodził i pokój dziecięcy.

Nie udało się ocalić oryginalnych eksponatów, więc twórcy muzeum musieli odtworzyć ekspozycję przedmiotami z epoki, ale też współczesnymi. Z naszych czasów jest np. fortepian.

Warto pamiętać, że rodzina Chopina nie miała pokaźnego majątku, więc wszystkie izby zostały urządzone skromnie i praktycznie. Muzeum jednak wyposażono w klasycystyczne meble, piec kaflowy i instrumenty muzyczne.

Odwiedzając dworek w Żelazowej Woli warto zwrócić uwagę na bielone ściany, belkowane stropy, dokumenty (m.in. akt ślubu rodziców Fryderyka i jego akt urodzenia), ale też na obrazy, na których widnieją wizerunki członków rodziny Chopinów.

Po wizycie w muzeum, koniecznie trzeba przespacerować się po ogromnym parku, gdzie można zobaczyć ok. 10 tys. gatunków drzew i innych roślin. Tam też znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, stworzony przez Józefa Gosławskiego.

Od 1959 roku w rodzinnej wsi kompozytora odbywają się Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne. Codziennie można usłyszeć jednak utwory Chopina, emitowane z głośników, które nadają zwiedzaniu wyjątkowej atmosfery.

Dodaj komentarz