Inwestorom, którzy decydują się na budowę domu, zazwyczaj zależy na zapewnieniu maksymalnego poziomu prywatności. W tym celu stawiają wysokie ogrodzenia czy sadzą drzewa, które mają ich uchronić przed wzrokiem sąsiadów. Jest jednak inne rozwiązanie – dom atrialny. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie korzyści niesie za sobą budowa takiej nieruchomości?
Co to jest dom atrialny?
Domy atrialne nie są nowością. Tak naprawdę budowano je już w starożytności. To dom z wewnętrznym dziedzińcem, na który można wejść z każdego pomieszczenia. Ten dziedziniec, nazywany atrium, to przestrzeń otoczona ścianami budynku. Często znajduje się w niej ogród. Zatem uzyskuje się obszar, który jest w pełni chroniona przed wzrokiem sąsiadów i hałasem z ulicy. W Polsce domy atrialne są jeszcze mało popularne, ale decyduje się na nie coraz więcej inwestorów. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak w Hiszpanii, Portugalii, Ameryce Środkowej i Południowej.
Domy atrialne – charakterystyka
Większość takich budynków jest parterowych. W samym ich centrum znajduje się dziedziniec, który zapewnia prywatność. Zazwyczaj powierzchnia mieszkalna wynosi do 150 m2. Wszystkie pomieszczenia w domu mają dostęp do naturalnego światła. Ten układ sprzyja energooszczędności, gdyż atrium może pełnić funkcję naturalnego systemu wentylacyjnego. Takie realizacje bardzo dobrze sprawdzają się w miejskiej, ciasnej zabudowie. Dom można wznieść nawet na niewielkich działkach, na planie kwadratu. Często zdarza się, że dziedziniec ma specjalne szklane zadaszenie. Dom atrialny umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni działki. Taka zabudowa ma coraz częściej zastosowanie w przypadku domów bliźniaczych.
Czy jednak to idealne rozwiązanie dla każdego? Oczywiście, to kwestia indywidualna, niemniej jego popularność świadczy o uniwersalności.
Zalety domu atrialnego
Przede wszystkim taki dom zapewnia prywatność, o co szczególnie trudno na zabudowanych obszarach miejskich. Można lepiej wykorzystać naturalne światło, a tym samym wykorzystywać mniej energii elektrycznej. Domy z atrium gwarantują komfort akustyczny, a to dzięki odporności na hałas zewnętrzny. Wszystkie pomieszczenia są skierowane na centralny dziedziniec, co ułatwia komunikację żyjącej pod jednym dachem rodziny. Dom realizuje się tak, aby najlepiej wykorzystać zalety działki. To dobre rozwiązanie dla seniorów, gdyż zazwyczaj obiekty są parterowe.
Wady domu atrialnego
Taki projekt wymaga odpowiedniej działki – jego realizacja na wąskiej czy małej przestrzeni może być problematyczna. Ważne, aby zaprojektować odpowiedni system odprowadzania wody deszczowej z atrium, który wyeliminuje ryzyko nadmiernego zawilgocenia. Kolejną wadą mogą być koszty wynikające z konieczności wykorzystania specjalistycznych rozwiązań architektonicznych czy konstrukcyjnych. Układ powoduje, że taka realizacja będzie wymagać użycia większej ilości materiałów niż w przypadku standardowego domu o podobnej powierzchni.