W Polsce od dwóch lat obserwuje się dynamiczny wzrost liczby przekształceń biur w lokale mieszkalne. Wzrost ten wynosi obecnie ok. 10-15% w skali roku, a eksperci już prognozują, że w ciągu następnych 2-5 lat liczba tego typu przekształceń może się jeszcze podwoić. Jakie są przyczyny tego trendu na rynku nieruchomości?
Biur jest dużo, a mieszkań brakuje
Jak podaje portal bankier.pl, według prezesa firmy deweloperskiej INWI, Daniela Radkiewicza, kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost liczby przekształceń biur na mieszkania jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w dużych miastach i przesycenie rynku biurowego. W przyszłym roku wzrost ten powinien utrzymać się na poziomie 10-15%. Jednak w ciągu następnych 2-5 lat liczba takich inwestycji może się podwoić. Mariusz Urbański, development menager w INWI, dodał, że oprócz zapotrzebowania na mieszkania, czynnikiem potęgującym ten trend jest spadające zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe, w szczególności w kontekście starzejących się biurowców, które wiążą się z dużymi kosztami utrzymania. Inwestorów mogą dodatkowo zachęcić zmiany przepisów, które mają ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne. Gwałtowny wzrost zainteresowania konwersjami miał miejsce w roku 2021, gdy pandemia spowodowała wzrost popularności pracy zdalnej, a biura opustoszały.
Polacy gonią Niemców i Brytyjczyków
Jak wskazuje Daniel Radkiewicz, w krajach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, rynek konwersji rozwija się mocno i dynamicznie. Polska jest również na dobrej drodze, aby za tymi wzorcami podążać i trend ten mocniej rozwijać. Eksperci zauważają, że w naszym kraju już pojawiły się narzędzia, które mogą wspierać procesy konwersji biur. Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które są szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mogą okazać się bardzo pomocne w realizacji tego typu projektów. Pomysł przekształcania biurowców w mieszkania to pomysł trafiony, ponieważ w centralnych częściach dużych miast brakuje pustych terenów pod budowę nowych mieszkań. W centrach miast jest natomiast wiele starych budynków biurowych, które często nie spełniają aktualnych standardów energetycznych. Według opinii ekspertów to właśnie tego typu budynki świetnie sprawdzą się jako mieszkania. W miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk zmiany te najprawdopodobniej będą przebiegać szybciej, podczas gdy do mniejszych miast trend ten może dotrzeć nieco później, a zmiany będą przebiegać wolniej.
Ile kosztuje przekształcenie biura w mieszkanie?
Szacuje się, że koszt zamiany biurowca na mieszkania w stolicach województw może wynosić między 7000 a 9000 zł za metr powierzchni użytkowej. Choć nie jest to mało, to inwestorom zdecydowanie opłaca się zamieniać biura na mieszkania w celu ich sprzedaży czy wynajmu. Eksperci z firmy INWI są zdania, że takie obiekty przyciągną usługodawców i sprzedawców, oraz że w perspektywie długoterminowej przyniosą oczekiwane korzyści finansowe. Takie rozwiązania bez wątpienia będą sprzyjać także rozwojowi miast.