Rogalin to wieś znajdująca się na terenie województwa wielkopolskiego, w gminie Mosina. Miejscowość może pochwalić się historią sięgającą 700 lat. Słynie ona jednak przede wszystkim ze znajdującej się tam rezydencji Rodu Raczyńskich i rzadkim na skalę europejską skupiskiem dębów. To właśnie te obiekty co roku przyciągają do Rogalina dziesiątki tysięcy turystów zarówno z kraju, jak i zagranicy.
Historia pałacu sięga XVIII wieku
Pałac w Rogalinie powstał w latach 70. XVIII wieku na polecenie Kazimierza Raczyńskiego, który w tamtym okresie pełnił urząd pisarza koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Raczyński w późniejszych latach był starostą generalnym Wielkopolski oraz marszałkiem nadwornym koronnym. Późnobarokowe założenie pałacowe zostało wybudowane w latach 1768-1774. Autor projektu wprawdzie nie jest znany, ale uważa się, iż pochodził on z kręgu saskich architektów. W latach 80. XVIII w pałacu przeprowadzono modernizację wnętrz i elewacji w stylu klasycystycznym według imponującego projektu najwybitniejszych w tym okresie architektów królewskich, Dominika Merlini i Jana Christiana Kamsetzer.
Cechą charakterystyczną obiektu jest znajdujący się za pałacem rozległy ogród francuski zakończony kopą, z której szczytu można było kiedyś podziwiać płynącą rzekę Wartę. W latach 1817-1820 wnuk Kazimierza, Edward Raczyński przebudował ówczesną salę balową na zbrojownię o neogotyckiej dekoracji, a kaplicę pałacową na bibliotekę i archiwum. Ponadto poszerzył on założenie o park krajobrazowy, a na jego skraju wzniósł kościół pw. św. Marcelina z mauzoleum Raczyńskich. Za wzór posłużyła rzymska świątynia z Nimes, słynne maison carée.
Kolejną modernizację przeprowadzono pod koniec XIX wieku. Wtedy to Edward Raczyński wraz z żoną Różą przekształcili salę jadalną na neobarokową bibliotekę, której autorem projektu był Zygmunt Hendel. Na początku XX wieku powstał budynek galerii, w którym do oglądania udostępniono kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego przełomu XIX i XX wieku. Do czasu wybuchu II wojny światowej zbiór ten uznawano za najlepszą kolekcję malarstwa współczesnego na ziemiach polskich. W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule, a po jej zakończeniu kompleks stał się własnością państwa, zaś w 1949 roku został oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po odzyskaniu wolności w 1989 roku pałac ponownie wrócił do rodu Raczyńskich, a nowy właściciel Edward Bernard Raczyński przekazał obiekt wraz ze zbiorami Muzeum Narodowemu w Poznaniu.
Czemu pałac zawdzięcza sławę?
Swą sławę pałac w Rogalinie zawdzięcza przede wszystkim urokliwemu położeniu, bogatej historii i niezwykłej architekturze. Rezydencja wraz z ogrodem francuskim leży bowiem w dolinie rzeki Warty, a otacza ją malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim z unikatowym na skalę europejską skupiskiem starych dębów. Najsłynniejsze z nich to drzewa noszące imiona legendarnych słowiańskich braci, Lecha, Czecha i Rusa.