Sposoby na wykończenie ścian wewnętrznych w domu i mieszkaniu

Wykończenie ścian odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu charakteru wnętrz, gdyż stanowi tło dla jego wyposażenia. Ściany potrafią m.in. nadać meblom wyjątkowego charakteru, a przez to wpłynąć na atmosferę w danym pomieszczeniu. Do dyspozycji jest obecnie cała paleta rozwiązań, zarówno tych bardziej tradycyjnych, jak i dla nieco odważniejszych, bardziej nowoczesnych.

Pomalowanie ścian na jednolity kolor

Jest to jedno z najbardziej klasycznych i uniwersalnych rozwiązań, gdyż jest to technika pozwalająca na szybką i estetyczną metamorfozę każdego pomieszczenia. Zmiana kolorystyki nie wiąże się z poważniejszymi pracami, a dodatkowo robiąc to samodzielnie, można zaoszczędzić.

Paleta kolorów jest niemal nieograniczona, co pozwala tworzyć dowolne kompozycje barw i odcieni. Dodatkowo istnieją farby o ciekawych efektach dekoracyjnych istotnie zmieniające strukturę i kolorystykę ścian, jak np. farby i lakiery imitujące spękania, tworzące celowe postarzenia, z warstwą odblaskową, czy też dające efekt trójwymiarowości powierzchni.

W ramach urozmaicenia można też zastosować różnorodne szablony malarskie, pomagające stworzyć ciekawe aplikacje, czy służące do nakładania na nie tynków, mas czy farb strukturalnych.

Tapety

Chociaż położenie tapety to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania, gdyż może wiązać się z koniecznością zerwania starej warstwy, oczyszczenia i wyrównania powierzchni, a tym samym zatrudnienia do pomocy fachowca, to bez wątpienia tapety wróciły do łask. Na rynku dostępna jest nieograniczona liczba wzorów, materiałów i kolorów, pasujących do każdego pomieszczenia w domu i mogące stać się jego głównym punktem dekoracyjnym.

Szczególnie dla mniej doświadczonych i niewprawionych specjaliści polecają warianty grubsze, jak tapety akrylowe, winylowe czy flizelinowe, sprawdzające się na różnych powierzchniach, których przytwierdzenie będzie znacznie łatwiejsze.

Warto dodać, iż ostatnich latach swój renesans przeżywają fototapety, czyli prezentujące się okazale na ścianach wielkoformatowe fotografie.

Drewno i kamień

W ostatnim czasie na popularności zyskało także drewno. Nie jest już to jednak dobrze wszystkim znana PRL-owska boazeria, lecz delikatne panele ścienne nadające wnętrzom ciepła, lekkości i elegancji. Mogą one przybierać różne barwy, tym samym nadając się zarówno do klasycznych jak i nowocześniejszych wnętrz. Doskonale łączą się one również z innymi elementami wykończeniowymi i materiałami, jak kamień, tynk i beton.

Poza walorami dekoracyjnymi drewno jest bardzo praktyczne, gdyż jest odporne na uszkodzenia, łatwe w pielęgnacji, a do tego izoluje, zarówno ciepło, jak i akustykę. Nie jest ono jednak łatwe w montażu, dlatego warto pozostawić to specjalistom. Dodatkowo trzeba też liczyć się z wysokim kosztem tego materiału.

Podobnie jak w przypadku kamienia, niemal niezniszczalnego budulca, który pozostaje jednym z najdroższych materiałów. Natomiast granit, marmur, piaskowiec oraz kwarcyt prezentują się niezwykle elegancko i pozwalają w wyjątkowy sposób wykończyć ściany, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Dodaj komentarz