Minister Tomasz Siemoniak ogłosił niedawno wdrożenie nowej, ważnej ustawy. Ma ona dotyczyć obrony ludności cywilnej w Polsce. W ramach prac ma powstać aż 18 rozporządzeń oraz nowy program ochrony obywateli naszego kraju. Zostanie też powołany specjalny budżet na budowę schronów i systemu alarmowego. Będzie to kluczowe, gdy nasz kraj znajdzie się w stanie wojny.
Polska będzie lepiej przygotowana na sytuacje kryzysowe
Decyzja o konieczności zwiększenia liczby schronów w Polsce została podjęta ze względu na trwającą od prawie trzech lat wojnę w Ukrainie. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podkreśla, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia najlepiej by ludność chroniła się jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Właśnie dlatego nowy program zakłada stworzenie tak zwanych miejsc ukrycia na przykład w garażach podziemnych. Aby mogły one pełnić nową funkcję będą w nich wzmocnione stropy oraz zamontowane systemy wentylacji i wodociągi. Dzięki temu staną się bezpiecznymi przestrzeniami w razie kryzysu, a ich powstanie nie będzie generować ogromnych kosztów.
Szef MSWiA nie ukrywa, że koszty związane z budową miejsc ukrycia w nowej zabudowie poniosą deweloperzy, a co za tym idzie osoby kupujące lokale mieszkalne na rynku pierwotnym. Obecność infrastruktury ochronnej może podnieść cenę mieszkania nawet o kilkanaście procent. Jednak poczucie bezpieczeństwa, jakie dają tego typu przestrzenie, jest nie do przecenienia.
Minister nazwał rewolucją zmiany, jakie czekają polski system obronności kraju. Działania, które inicjuje się obecnie, dadzą nam podstawy do ochrony cywilów na najbliższe dekady. Jest to konieczne, jeśli spojrzymy na sytuację za naszą wschodnią granicą.
W przeprowadzeniu koniecznych zmian kluczową rolę będą odgrywały samorządy na każdym szczeblu. Urzędnicy otrzymają listę zadań i środki na ich realizację. Zmiany są bardzo potrzebne, ponieważ obecnie spora część infrastruktury obronnej jest w złym stanie technicznym. Środki z budżetu państwa zostaną przeznaczone na ich modernizację oraz budowę nowych schronów i miejsc schronienia. Ważnym zadaniem jest też odnowienie systemu powiadamiania alarmowego.
Na Dolnym Śląsku już trwa inwentaryzacja schronów. Urzędnicy czekają na nowe rozporządzenia i wytyczne od rządu dotyczące budowy nowej infrastruktury ochronnej. Co ważne rząd przeznaczy na ten cel około 0,3% PKB.
Obecnie jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie wejdą w życie nowe przepisy i jak wpłyną one na projekty nowych osiedli. Wiemy, że miejsca schronienia będą musiały pojawić się w nowej zabudowie i przestrzenie te będą ważnym elementem systemu obronnego. Minister uspokaja jednak, że powstaną rozwiązania minimalizujące koszty dostosowania infrastruktury użytkowej do tych ważnych funkcji.